Kategórie
 • Akciové produkty
 • Adax elektrické kúrenie [81]
  •  
 • ClimaStar keramické vykurovacie panely [36]
  •  
 • GLAMOX Konvektory [12]
  •  
 • Comfort Heat Vykurovacie káble [77]
  •  
Novinky emailom
TOP produkty
Partnery
/blog
02.07.2014 10:00

Majú Nóri pravdu?

Majú Nóri pravdu?

Hovorí sa, že elektrické vykurovanie je oveľa drahšie ako plynové. Nuž, ale v Severnej a Západnej Európe sa to už dávno nevzťahuje na populárne typy elektrických vykurovacích panelov. Úspornú prevádzku jednak zaručuje takmer 100 % účinnosť premieňanej elektrickej energie na teplo, ďalej vďaka špeciálnej vykurovacej vložke a precíznemu regulačnému systému je spotreba iba tretina oproti bežným elektrickým zariadeniam.

Vo vykurovacom panely nie sú špirálové vlákna, ale špeciálna vyhrievacia vložka, ktorá oproti špirálovým vláknam funguje na nižšej teplote, preto spotrebuje menej elektrického prúdu. Výkon vykurovania robí ešte ekonomickejším integrovaná elektronická regulácia, ktorá neustále meria teplotu miestnosti. Iba vtedy dostáva vykurovací článok prúd, keď teplota klesne pod požadovaný stupeň. Zvyčajne je v prevádzke počas 1 minúty iba 20 sekúnd, čiže sa zapína a vypína, tým pádom spotrebuje tretinu prúdu svojho vykurovacieho výkonu. 

Systém sa dá vybudovať za deň

Elektrický vykurovací panel na prvý pohľad pripomína panelový radiátor, dá sa namontovať kdekoľvek kde je k dispozícii elektrický prúd. Preto je možné celý systém vybudovať hoci aj za jeden deň. Môžeme ho využívať ako doplnkové vykurovanie, napríklad v byte popri plynovom vykurovaní, kde sa dá osadiť do nekúrenej miestnosti, alebo ako samostatný vykurovací systém. Prevádzkuje sa pomocou jednofázového prúdu. Pokiaľ ho chceme využívať ako doplnkové vykurovanie, je pravdepodobné, že nám stačí kapacita elektrickej siete. Oplatí sa ale vopred skontrolovať koľko ampérový je hlavný vypínač, čiže aká silná je hlavná poistka v elektrickej skrini. Hmotnosť vykurovacích panelov je 4-6 kg, z toho dôvodu je možné ich jednoducho namontovať na stenu ako obrazy, minimálne 10 cm od podlahy, podľa možnosti pod okno, následne pripojiť do elektrickej zásuvky. Práve preto sa odporúča zaistiť prívod elektriny priamo k vykurovaciemu telesu ešte pred montážou.

 

Zabudovaný termostat

Zabudovaný termostat v závislosti od ceny môže byť manuálny a digitálny. Digitálny priebežne kontroluje izbovú teplotu, ktorú si môžeme ľubovoľne nastaviť na dve teplotné stupne (komfortný a úsporný), v priebehu dňa si ich môžeme podľa uváženia meniť a pritom ušetriť hoci 25 % energie. Výhodou je, že nenastavujeme jeden centrálny termostat, ale v každej miestnosti podľa individuálnej potreby. Ovládacie tlačidlá sú skryto umiestnené na bočnej strane panelu. Nimi môžeme nastaviť komfortné a úsporné teplotné stupne, čas a dni. Systém je možné doplniť diaľkovo ovládateľným termostatom, programovateľným cez sms správu.

Aký výkon vykurovacích panelov je potrebný do jednotlivých miestností?

Vykurovacie panely sú v ponuke vo viacerých rozmeroch a farbách, výkon závisí od rozmerov danej izby/miestnosti. Ponuka nórskych typov vykurovacích panelov je v rozmedzí od najmenšieho výkonu 400 W, až po najväčší výkon 2000 W. K tomu, aby sme si vedeli vybrať vhodný vykurovací panel, potrebujeme zistiť nasledovné rozmery miestnosti: základná plocha a výška, tieto vynásobíme a výslednú hodnotu násobíme ešte 35-mi, získaný výsledok zaokrúhlime nahor. V prípade, že je izolácia a stav okien, dverí v horšom stave, odporúča sa zvoliť panel so silnejším výkonom. Čiže napr.: izba 20 m² , výška 2,6 m je potrebný 2000 W-ový vykurovací panel.

Obstarávacie náklady

Na základe používateľských skúseností uplynulých rokov v 2 izbovom byte s úžitkovou plochou 50 m² sa oplatí nainštalovať vykurovacie panely do 4 miestností, ktorých celkové náklady v prípade najdrahších a najlepších je cena spolu 859 Eur (približne 20 m² veľká izba: 2000 W – 261 Eur, približne 15 m² malá izba: 1400 W – 229 Eur, kuchyňa: 800 W – 190 Eur, kúpeľňa: 400 W – 179 Eur). K bezproblémovej prevádzke je potrebný 20 A -ový istič. V prípade ak sú nutné úpravy v elektrickej sieti ako napríklad výmena elektromera, ističov, atď, tak sa celková cena môže navýšiť o približne 100 Eur. Takže vybudovanie elektrického vykurovania v tomto prípade by nás vyšlo na 959 Eur. Keby sme však do takého  istého bytu chceli zaviesť plynové kúrenie s prostriedkami priemernej kvality,  tak obstarávacie náklady by boli približne okolo 1912 Eur a plány s prípojkou ďalších 1140 Eur (spolu 3052 Eur). Takto vznikne až 2193 Eurový cenový rozdiel v prospech elektrického kúrenia.

Prevádzkové náklady

V byte s tehlovou stenou hrúbky 38 cm a 5 cm izoláciou, v ktorom sú okná a dvere strednej kvality, nie nové, ale dobre uzatvárateľné, kde chceme dosiahnuť 22°C teplotu je ročná spotreba 4500 – 5200 kWh. Je to približne 645 – 774 Eur ročne, preto je vhodné realizovať mesačné zálohové platby v lete aj v zime, čiže maximálne približne 70 Eur mesačne. Tieto elektrické vykurovacie panely si nevyžadujú údržbu, kým pri plynovom vykurovaní musíme rátať s pravidelnou revíznou kontrolou komína a spotrebiča a prípadnou opravou, čo predstavuje asi 50 Eur /ročne navyše. Plynové vykurovanie tohto istého bytu by nás vyšlo približne 520 Eur, približné náklady sú o 15 – 20 % lacnejšie. To znamená, že výdavky na elektrické vykurovanie prevyšujú výdavky na plynové vykurovanie o 70 – 210 Eur, priemerne 140 Eur.

Vo veľkých domoch sa neoplatí

Náklady na vybudovanie elektrického vykurovacieho systému, čo približne predstavuje 2200 Eur nám navráti plynové vykurovanie z dôvodu nižších prevádzkových nákladov asi v priebehu 8 rokov. Samozrejme nemôžeme dopredu kalkulovať s nárastom a poklesom cien energií. Dokonca ak si nevyberieme prémiovú kategóriu vykurovacích panelov, môžeme ušetriť hoci aj 800 Eur a takto sa návratnosť cien môže vyšplhať až na 10 – 11 rokov. V prípade bytu s rozlohou 90 – 100 m² by sa mala určiť maximálna vrchná hranica, pokým sa ešte oplatí inštalovať elektrické vykurovacie panely. Preto pri rozlohe bytu nad 100 m², kde sú veľké priestory s vysokým stropom a okná a dvere nie sú vhodne izolované sa neoplatí použiť elektrický vykurovací systém. Vo veľkých a priestranných bytoch je vhodné použiť plynový vykurovací systém. Avšak v menších bytoch je elektrické vykurovanie dobre využiteľné pre dosiahnutie optimálnej teploty v jednotlivých miestnostiach s individuálnou reguláciou teploty.

 

WebShop System