Kategórie
 • Akciové produkty
 • Adax elektrické kúrenie [81]
  •  
 • ClimaStar keramické vykurovacie panely [36]
  •  
 • GLAMOX Konvektory [12]
  •  
 • Comfort Heat Vykurovacie káble [77]
  •  
Novinky emailom
TOP produkty
Partnery
/blog
19.02.2015 11:01

Exteriérna ochrana proti mrazu: potrubí, napájadiel pre zvieratá

Exteriérna ochrana proti mrazu: potrubí, napájadiel pre zvieratá 

Z čias keď som chodil ešte na základnú, si pamätám jeden zarážajúci príbeh na ktorý dodnes nemôžem zabudnúť. Mohol som mať približne 8 až 9 rokov, môj spolužiak prišiel ráno do triedy so správou o svojom psíkovi. Chúďatko psíček zamrzol, nie hocijako. Bol mimoriadny mraz v noci, -20°C. Psíček malého vzrastu v noci bol smedný a chcel sa napiť. Ráno ho však našli s prilepeným jazykom ku miske s vodou, v tedy už bol úplne zamrznutý. Od vtedy rozmýšľam o tom ako sa to mohlo stať, ale jedno je isté, že psíček zamrzol.

orchrana-proti-mrazu

Majitelia tohto psíka zrejme nevedeli, že už za pár desiatok eur si človek môže ochrániť svoje potrubia a napájadlá zvierat od ničivého mrazu.  Pozrime sa aké riešenia sú nám k dispozícii:

Vyhrievacie káble s termostatom

V prípade exteriérnych potrubí sa dá najjednoduchšie a najekonomickejšie vyriešiť ochrana proti mrazu s vyhrievacím káblom so zabudovaným termostatom. Prevádzkovanie takéhoto vyhrievacieho kábla je veľmi jednoduché, keďže priamo sa pripája do zásuvky. Termostat je nastálo nastavený tak, aby sa automaticky zaplo v prípade že teplota klesne pod 3°C, pri vyššej teplote však nespotrebuje vôbec žiadnu energiu, takže môže byť zapojený do zásuvky hoci aj po celý rok.

Protimrazové káble značky Horizont sú spoľahlivé pri potrubí s priemerom 15 mm bez izolácie až do -20°C a s 13 mm-ovou izoláciou až do -45°C.

12V-ové vyhrievacie káble

V blízkosti zvierat je dôležité aj to aby ich nepostihol smrteľný elektrický šok. V niektorých prípadoch je zložité sa postarať o to, aby sa ku káblu nedostali, bez toho aby to neznížilo účinnosť zariadenia. Existujú však také vyhrievacie káble, ktoré hoci sú pripojiteľné do bežných zásuviek, ale vďaka transformátoru v nich prúdi iba 12V-ové napätie. Aj keby zvieratá zrovna rozhrýzli kábel, by sa im nič nestalo. Tieto majú tiež termostat s nastavením na 3°C.

Samoregulačné vyhrievacie káble

Výnimočnosťou samoregulačných vyhrievacích káblov Comfortheat Pipeheat 10 je, že hmota z ktorej sú vyrobené je špeciálny polovodič, ktorého výkon automaticky sa zvyšuje úmerne s klesaním teploty. Veľkou výhodou je to v prípade ak napríklad na jednu časť káblu dopadá žiara slnka a ďaľšia časť je v chládku, tak v chládku bude kábel hriať intenzívnejšie a na slnečnej časti menej. Tieto káble nemajú termostat, takže pri trvalej teplote nad bodom mrazu, je lepšie ich odpojiť, keďže aj v teplejšom prostredí majú istú minimálnu spotrebu prúdu. Pipeheat 10 sa tiež jednoducho zapája priamo do zásuvky. Vďaka špeciálnemu dieľu sa dá kábel vsunúť do vnútra potrubia a tým zvýšiť účinnosť a ochrániť kábel od mechanických poškodení.

V prípade že máte ďalšie otázky, obráťte sa na:  adax.slovakia@gmail.com

WebShop System